Clermont-Ferrand je město ve střední části Francie v departmentu Puy-de-Dôme a regionu Auvergne. Má 137 000 obyvatel. O Clermontu se říká, že byl zrozen z ohně, vody a vzduchu z toho důvodu, že je obklopen 80 sopkami (již nečinnými), nejznámější z nich je Puy de Dome, který ční nad městem. Vulcania je jediný evropský sopečný park, kde můžete sledovat zrod sopky a její život. Na severu regionu v Limagne se nacházejí rozsáhlá úrodná obilné pole. Nedaleko města můžeme najít oppidum Gergovia, kde mladý bojovník Vercingetorix porazil Gaia Iulia Caesara. Díky své výjimečné poloze ve Francouzském středohoří má Clermont-Ferrand strategickou pozici a leží na spojnici Francie a střední Evropy. Každoročně jsou dva vulkanické národní přírodní parky hojně navštěvovány, jsou to Přírodní regionální park Auvergnských sopek a Livradois-Forez, oba blízko města. Právě v srdci těchto parků leží mnoho jezer, hradů a římských památek. Okolí Clermontu je rájem pro turistiku, cykloturistiku, paragliding, kluzáky.
Historie
Clermont-Ferrandd má vlastně dvě důležité historické fáze - antický Clermont a středověký Montferrand založený hrabětem d´Auvergne. Tyto dvě města se vyvíjela paralelně, první pod rukou biskupa, druhé por mocí hraběcí. Kateřina Medicejská se zmocnila clermontského hrdeb, aby jej začlenila pod královskou moc. Až později dva úředníci Ludvíka XIII. a Ludvíka XV. upevnili svazek mezi těmito dvěma městy.
Na základě toho byla tato města celkem rozdílná jak v bohatosti, tak i v obyvatelích. Ve středověku se Clermont rozvíjel, roku 1095 se zde konal koncil, kde papež Urban II. vyhlásil první křížovou výpravu. Z této doby zde nacházíme dvě důležité památky a to Notre-Dame-du-Port (románská bazilika) a gotickou katedrálu, která má unikátní vitrážní zdobení a nástěnné malby. V průběhu renesance a osvícenství město žilo čilým životem, z této doby se zde nachází přes 50 fontán. Socha Vercingetoriga od Bartholdiho je unikátní památkou, kterou mohou obdivovat i milovníci současného moderního umění. Montferrand je jedinečným obrazem města z XII. století.