Něco o Francii a pár informací

Napsal Vratko.bloger.cz (») 16. 12. 2009 v kategorii Život ve Francii, přečteno: 4072×
asterix01.jpg

Základní demografické údaje

Oficiální název zní Francouzská republika (francouzsky République française, výslovnost /ʀepyblik fʀɑ̃sɛz/). Je demokratickým státem s hlavním městem Paříž. Státní hymnou je Marseillasa. Kdysi se zde platilo Frankama, ale postupně se přešlo na eura tak jako ve většině evropských zemí. Francie leží v západní části evropy avšak má i pozůstatky kdysi koloniálních teritorií v Indickém, Tichém oceánu nebo v oceánii. Rozloha pevniny činí přibližně 548 000 km² a Francie je asi 47. největším státem světa. S Francií sousedí Španělsko, Belgie, Anglie, Luxemburg, Švýcarsko, Itálie, Německo, Andorra a Monako. Na území Francie můžeme nalézt nížiny, řeky, pahorky, hory a pobřeží omývají moře i oceány. Tušíme, že největší a nejznámější řeky jsou Loire, Rhône, Garonne, Seina a nesmíme zapomenout na Rýn. První dvě pramení ve Švýcarsku a Garonne ve Španělsku. Ve francouzských alpách se nachází nejvyžší hora západní evropy Mont Blanc. Myslíme, že další významné hory jsou Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny.

Politický systém

Ústava tzv. páté republiky byla schválena teprve 28. srpna 1958. Podle ústavy se volí prezident na období pěti let. Prezident pak jmenuje předsedu vlády, velí francouzské armádě, předsedá kabinetu a uzavírá pakty se sousedními státy. Francouzský politický systém se dále člení na národní shromáždění (Assemblée Nationale). Národní shromáždění může rozpustit vládu a taky určuje vládní rozhodování. Dále se dělí na senát a parlament. Pokud se vláda a senát neshodnou poslední slovo má vždy národní shromáždění (výjimku tvoří rozhodování o ústavním právu). Jinak stabilní a většinová vláda musí získat většinu křesel jak v parlamentu tak i v senátu.

Zahraniční politikaFrancie je členskou zemí Severoatlantické aliance (NATO) a je jedním ze zakládajících členů Evropské unie (EU). Dále je Francie jedním ze zakládajících členů Spojených národů. Je jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta, a také jednou z osmi uznaných nukleárních mocností. Ve Francii sídlí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), UNESCO, Mezinárodní úřad pro váhy a míry (soustava jednotek SI) a Interpol.

Jazyk a obyvatelstvo

Ve francii je tušíme přibližně 60,5 milióna obyvatel z toho 12 miliónů jich žije v Paříži a okolí. Hustota zalidnění činí přibližně 111 lidí na km². Většina obyvatel mluví francouzsky. Dalšími jazyky jsou němčina a arabština. Z náboženství zde převládá římskokatolické vyznání, pak jsou zde muslimové, protestanti a židi. Viděli jsme lidi bílé, černé i žluté pleti. Nejvíce převládají obyvatelé bílé a pak černé pleti, kterých taky není zrovna málo. Zvlášť v Paříži. Francie je v zásadě bohatá země, ale občas je vidět velký rozdíl mezi bohatými a chudými zvlášť v metru a na nádraží to lze poznat. Francouzi velmi dbají na vnější vzhled. Jsou zvyklí pozorovat své bližní a nejsou zaskočení zájmem okolí. Život jim je divadlem, ve kterém hrají hlavní roli, zvláště to lze pozorovat směrem k jihu ke středozemnímu moři. Francouzi jsou k sobě obvykle velmi zdvořilí a v hovoru až překvapivě přímí. Není nezvyklé vidět zdravit francouze při vstupu do restaurace všechny uvnitř. Prostě svoje přání vyjadřují bez jakýchkoliv okolků a rozpaků. Neplatí to ovšem pro všechny pouze pro většinu. Pokud budete zachovávat jistá společenská pravidla a chovat se otevřeně, zjistíte že se k Vám budou chovt velmi mile, živě a určitě budou reagovat na všechny Vaše názory. Francouzi jsou velmi hrdí a svojí kulturu což lze poznat pokud se stavíte se svými názory proti nim.

Zdravotní pojištění, policie, informace a telefony

S drobnou kriminalitou se setkáte ve všech francouzských městach a na azurovém pobřeží. Řidiči převážně cizinci se taky vystavují vloupání. Auta se moc nekradou ale převážně zavazadla v autě a rádia. Když už se stane a zůstanete okradeni běžte na comissariat de police. Určitě budete potřebovat doklad a v případě krádeže auta nebo vyloupení auta i doklady od vozu. V případě ztráty pasu nebo peněz je povinnost policajtů pomoci, i když ne vždycky jsou ochotni a vstřícní. Pokud se náhodou stanete účastníkem dopravní nehody nezapomeňte vyplnit společné přiznání všech zúčastněných stran (constat á l´aimable) – je poviné. Pokud se jedná o dopravní předpisy doporučujeme je dodržovat, protože když Vás policie chytí třeba za vysokou rychlost můžete zaplatit pokutu i několikset eur. Za opilství za volantem se pokuty pohybují v řádu několik tisíc eur. Což není zrovna pakatel.

Ve Francii se za poskytnutí zdravotní péče platí na místě. Měli byste dostat účet, který si nechte a pak ho doma vyúčtujete u pojišťovny. Doporučujeme před odjezdem se pojistit u některé z mnoha našich pojišťoven. U nás v republice naleznete nějakou na skoro každém rohu. Pokud jedete do Francie s cestovkou tak si vždy zkontrolujte jestli je v ceně zájezdu i pojištění. Dneska bez toho už by se zájezdy snad ani prodávat neměly.

Základní telefonní čísla:

Policie - 17

Hasiči (pompiers) – 18

Lékařská první pomoc – 15

Volání na tato čísla je zdarma.

 

Zdroj:www.ljlysek.cz

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a deset